W 2023 roku Fundacja Wlastimila Hofmana postanowiła wyróżnić kilka najbardziej zaangażowanych osób/instytucji w działania wspierające Fundacje oraz pamięć o Wlastimilu Hofmanu.
Dziękujemy Wam za wytrwałość, cierpliwość i oddanie swojej pracy, która przyniosła wymierne efekty.
Dyplomy za szczególne promowanie twórczości i życia Ady i Wlastimila Hofmana otrzymują:
- Marian Cap – bez niego nie byłoby XV wycieczki Szlakiem Wlastimila Hofmana. Od 15 lat jest organizatorem tej wycieczki. Robi to z serca i przyjemności. W 2017 podczas obchodów Roku Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie podjęto decyzję o utworzenia znakowanego szlaku turystycznego pt Śladami Wlastimila Hofmana wzorowanego na Wycieczce Szlakiem Wlastimila Hofmana organizowanej przez Mariana Capa. I cóż tu dużo mówić. Jest to 15 lat pracy.
- Waldemar Ciołek – Fundacja uznała również, że takie wyróżnienie należy się Waldemarowi Ciołkowi Szalonemu Druidowi. Ten Pan jako przewodnik karkonoski prowadzi te wszystkie wycieczki już od 15 lat i robi to z olbrzymią zwadą i zaangażowaniem.
- Janina Gerczak – Modelka Wlastimila Hofmana. Przez całe życie związana ze Szklarską Porębą i służąca temu miastu i jego społeczności. Jako przewodnik prowadziła wycieczki do Wlastimilówki. Na każdym kroku opowiada o Hofmanach i ich znajomości.
- Janina Korpal – Państwo Korpalowie, od momentu przybycia Hofmanów do Szklarskiej, przyjaźnili się. Jan Korpal artysta fotograf zajmował się fotografia krajobrazową oraz portretową Fotograficznie dokumentował prawie wszystkie obrazy Wlastimila. Pani Janina Korpal, po śmierci męża jak i Hofmanów, w swoim mieszkaniu zorganizowała izby pamięci: Jana i Wlastimila. Udostępniała je turystom i zainteresowanym.
- Krystyna Trylańska – modelka Hofmana. Jest ona uwieczniona na bardzo wielu obrazach, a od śmierci Hofmana razem ze Szkołą Podstawową nr 5 im Wlastimila Hofmana z dyrektorem Tomaszem Frącem na czele, opiekują się mogiłą Hofmanów. Pani Krystyna na wszystkie okazje przygotowuje stroik a uczniowie porządkują nagrobek.
- Tomasz Frąc i Szkoła Podstawowa nr 5 im Wlastimila Hofmana – i tutaj Fundacja chce uhonorować już wspomnianego dyrektora Szkoły Podstawowej im Wlastimila Hofmana, Tomasza Frąca. Szkoła jako nosząca imię Wlastimila Hofman co roku organizuje Dzień Patrona, Pan Tomasz Frąc zawsze bardzo ciekawie przedstawia uczniom fragmenty z życia Hofmana, a sami uczniowie czynnie biorą udział w przedstawieniach o artyście.
- Bożena Danielska – przez dwadzieścia lat była związana z tutejszym Muzeum i Szklarska Porębą. Mimo, że twierdzi, że nie lubi Hofmana, obojętnie jak to rozumieć, to przez te 20 lat zorganizowała kilkanaście wystaw Hofmana. Opracowała i napisała katalogi do tych wystaw. Była osobą, która opracowała program roku Hofmana w 2017 r i czynnie w nim uczestniczyła. Zorganizowała Noce Muzeów, które poświęcone były twórczości Hofmana. Zorganizowała kilka wykładów o Hofmanie. Napisała i wydała książkę pt „Wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki” , która była hucznie promowana. Przed pójściem na emeryturę, sprokurowała jeszcze przeniesienie, na czas remontu Wlastimilówki, i przyjęła do tutejszego Muzeum wszystkie artefakty Wlastimilówki.
- Beata Mielczarek – to osobna historia. Od kilku lat wykonuje mrówczą pracę nad opracowaniem przypisów do planowanego wydania Dzienników Hofmana. Niestety oryginały dzienników ktoś pożyczył i zapomniał oddać. Na całe szczęście zostały one przepisane na maszynie. W między czasie pani Beata opracowała i zamieściła przypisy w wydanej przez siebie książce pt „ Biografia Wlastimila Hofmana” napisana przez samego artystę. Napisała i opublikowała kilkanaście artykułów na temat twórczości i życia malarza. Przygotowuje do ponownego wydania książkę Edwarda Duszypt „Malarz zapomnianego pejzażu”. Poprawia błędy, uzupełnia przypisy. Odnalazła i odrestaurowała, na krakowskim cmentarzu, grób Fryderyka i Teofili Hofmannów, rodziców Hofmana.
- Regina Chrześcijańska – osoba, która walnie się przyczynia do wydawania materiałów o Hofmanie.
- Krakowski Dom Aukcyjny – to Dom który, zorganizował do tej pory 3 Aukcje poświęcone tylko pracom Wlastimila Hofmana. Pani Agnieszka Stefańczyk – pracownik domu aukcyjnego, bardzo się interesuje twórczością artysty. Krakowski dom Aukcyjny prowadzi blog, w którym są umieszczone artykuły o twórczości i życiu Hofmana ale także artykuły związane z tym tematem.
- Maciej Stanisz – to też historia wycieczek. W wielu wypadkach wycieczki kończyły się w kościele w Szklarskiej Porębie Dolnej, a potem uczestnicy trafiali do Chaty Izerskiej na przepyszne pierogi albo kluchy izerskie. Często też pan Maciej udostępniał nam salę gdzie były prowadzone pogadanki na różne tematy związane z twórczością Hofmana Sam często oprowadzał po okolicy. Miał tez kontakt z Panem Wacławem Jędrzejczakiem.
- Jerzy Nowicki – najważniejszy ‘pomocnik’ Fundacji, zaangażowany w każdą aktywność Fundacji, wspierający nas swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym kroku. Pan Jerzy zostaje wyróżniony Honorowym Członkiem Fundacji Wlastimila Hofmana.
Wszystkim wymienionym osobom serdecznie dziękujemy.
Barbara Mańkowska
0 komentarzy